USTAWIENIA

| Imieniny:
Regionalny system ostrzegania
Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn informacji publicznej
Emapa
Elektroniczna mapa gminy
Krajowa Mapa zagrożeń bezpieczeństwa
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Fundusz Ochrony Rolnictwa - rekompensaty dla producentów rolnych którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu

Opublikowano: 02-08-2023


Szanowni Państwo,

Z upoważnienia Pana Marka Wojciechowskiego Z-cy Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie uprzejmie informuję, że od 1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2023 r.  o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Celem zasadniczym tego aktu prawnego jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.

Do wpłat na Fundusz zobowiązane są podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług. Wpłaty są naliczane w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług, określonych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, nabytych od producentów rolnych w rozumieniu ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Więcej informacji dotyczących składania deklaracji oraz dokonywania wpłat na Fundusz znajdą Państwo na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakładce Fundusz Ochrony Rolnictwa - Podmioty zobowiązane do wpłat.

Ze środków finansowych Funduszu będą przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny. W bieżącym roku wnioski o przyznanie rekompensaty będzie można składać od dnia 1 sierpnia do dnia 31 sierpnia w odniesieniu do podmiotów, które stały się niewypłacalne w 2022 r. Więcej informacji dotyczących składania wniosków o przyznanie rekompensaty oraz wypłaty środków z Funduszu znajdą Państwo w zakładce Beneficjenci (https://www.gov.pl/web/kowr/beneficjenci ).

Ustawa nakłada obowiązek przekazania przez podmiot, który stał się niewypłacalny, syndyk lub inną osobę sprawującą zarząd nad majątkiem tego podmiotu wykazu producentów rolnych, którzy nie otrzymali zapłaty za zbyte produkty rolne, do Dyrektora Generalnego KOWR w terminie dwóch miesięcy od daty stwierdzenia niewypłacalności tego podmiotu. Więcej informacji dotyczących formy i terminów przekazywanych do KOWR wykazów znajdą Państwo w zakładce Podmioty niewypłacalne

Przedstawiając powyższe dodatkowo przekazuję ulotkę informacyjną skierowaną do producentów rolnych zainteresowanych otrzymaniem rekompensat.  Uprzejmie proszę o jej opublikowanie na stronie internetowej Państwa instytucji oraz ewentualne wydrukowanie i umieszczenie na tablicach ogłoszeń w celu dotarcia do jak największej grupy osób zainteresowanych nowym mechanizmem.

 

Więcej informacji o Funduszu Ochrony Rolnictwa znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kowr/fundusz-ochrony-rolnictwa




Autor: Gmina Stężyca
Powrót